Külső védőterület Leányfalu

A Leányfalui Vízbázis külső védőövezetének használatára vonatkozó előírások és korlátozások

Előírások:

  1. A külső védőövezet területén a szükség szerinti tereprendezést úgy kell elvégezni, hogy ott pangó víz sem elöntésből, sem csapadékból ne keletkezzen.
  2. A csapadékvíz, belvíz elvezetését úgy kell megoldani, hogy a belterületi (lakó, üdülő, közterületi stb.) ingatlanokról összegyülekező víz a belső védőövezetet ne önthesse el és a külső védőövezeten kívülre legyen elvezetve.
  3. A tereprendezésnél figyelembe kell venni az árvízvédelmi szempontokat, valamint a parti sávban azt, hogy a hullámtér, mint az ökológiai hálózat szerves és meghatározó része természeti területként kezelendő. Ezért a hullámteret érintő fejlesztések esetén a természetvédelmi szempontokra is megkülönböztetett figyelemmel kell lenni.
  4. A mederben és parti sávban (Leányfalu 04/7, 0191/1, 0192 és 0193 hrsz, Tahitótfalu 06/1 hrsz.) lévő keresztművek kialakítását ellenőrizni kell, hogy a védőövezet területén feliszapolódás ne következzen be.
  5. A tereprendezésnél, feltöltésnél csak tiszta föld, vagy helyi anyag használható.
  6. A területet elöntő árvíz levonulása után gondoskodni kell a bomlékony és korhadó, a felszín alatti víz szennyezését előidéző anyagok eltávolításáról.

Tiltott tevékenységek:

TILOS

  1. minden olyan tevékenység végzése, létesítmény elhelyezése, melynek jelenléte vagy üzemeltetése következtében csökken a vízkészlet természetes védettsége, illetőleg a vízbe 20 napon belül le nem bomló szennyező anyag kerülhet.
  2. építési hulladék, salak, hamu lerakása (feltöltésben is).
  3. ú szennyvízcsatorna külterületen történő átvezetése.
  4. ipari üzem létesítése.
  5. ásványolaj és ásványolaj termékek előállítása, feldolgozása, tárolása, vezetése, vagy más veszélyes vegyi anyag tárolása, átvezetése.
  6. szennyvíz, tisztított szennyvíz szikkasztása.
  7. komposztálótelep létesítése.
  8. az önellátást meghaladó állattartás.
  9. hígtrágya és trágyalé hasznosítási célú szabályozott kijuttatása termőföldre.
  10. szennyvízöntözés, tisztított szennyvízzel való öntözés.
  11. szerves- és műtrágyák raktározása és tárolása, szennyvíziszap tárolása.
  12. szennyvíziszap mezőgazdasági célú felhasználása.
  13. haltenyésztés, haletetés.
  14. Természetes- és műtrágyák, növényvédő- és irtószerek tárolása, raktárak létesítése, hulladék elhelyezése tilos. (E korlátozás nem vonatkozik a kiskereskedelmi egységek, valamint a termelő saját felhasználását szolgáló 25 kg alatti összes mennyiségre. Mezőgazdasági kistermelő a kiürített és megtisztított növényvédő szer csomagolóanyagot, burkolatot egyszerre max. 2 liter térfogatig kommunális hulladékként kezelheti, ezt meghaladó űrtartalom esetén begyűjtő, hasznosító szervezetnek kell átadnia.)
  15. növényvédő szerrel szennyezett csomagolóanyagok, munkaruhák, gépek és berendezések tisztítása, mosására szolgáló helyiségek építése.
  16. növényvédő szereket tartalmazó vizek kiöntése és ártalmatlanná tétele.
  17. növényvédő szerek felhasználására szolgáló berendezések tárolása és javítása (kivétel: mg. kistermelő háti permetezőgépe).
  18. a légi növényvédő szerek szórásához szükséges fel- és leszálló sávok és berendezések, szerrel való feltöltésére szolgáló terek létesítése és üzemeltetése, növényvédő szer légi úton való kiszórása.
  19. a védőterületen belül a következő hatóanyagú növényvédő szerek alkalmazása: Diklórfosz, Foszttiazát, Malation, Metilazinfosz, Nitroszármazékok (benefin, pendimetil, trifluralin), Klórpirifosz, Klórpirifosz-metil, Fenitrotion. Felszín alatti vizet szennyező hatásuk miatt lehetőleg mellőzendők: Triazin származékok (hatóanyag: metamitron, metribuzin, terbutilazin). A talajra közvetlenül permetezendő vagy talajba dolgozandó (presowing, preemergens) növényvédő - főként gyomirtó - szerek esetében az engedélyokiratban előírt dózishatár alsó értékét javasolt alkalmazni.
  20. a védőövezeten áthaladó útszakaszokon az útfenntartáshoz használatos anyagokat tárolni.
  21. új közút létesítése, kivétel a védőövezetben található ingatlanok megközelítését biztosító út (utca), amennyiben az a belső védőövezet kikerülését szolgálja.
  22. gépkocsi parkoló, mosó, javítóműhely, valamint sódepónia kialakítása.
  23. a bányászat illetve a fedő- vagy vízadó réteget 2 méternél mélyebben megbontó egyéb tevékenység,  beleértve a folyószakasz mederviszonyainak megváltoztatását is.
  24. minden olyan tevékenység, ami tilos a hidrogeológiai védőövezetekben.

Korlátozásokkal végezhető tevékenységek:

  1. Tahitótfalu és Leányfalu belterületébe vont ingatlanokon új beépítés csak az alábbi korlátozások betartása mellett lehetséges:
    • A már beépített tömbökben (Tahitótfalu belterület és Leányfalu Móricz Zs.-Kemping-Seres utcák által határolt, valamint Alszeghy K. utcától délre) lévő foghíjtelkek az érvényes szabályozási tervben előírtak szerint építhetők be.
    • Az építéssel egyidőben, a használatbavételt megelőzően az ingatlanokat csatlakoztatni kell szennyvízcsatorna-hálózatra.
  2. Leányfalu belterületébe vont, de még be nem épített területén lévő ingatlanok (2740-2761 hrsz. és 2801-2830 hrsz-ú ingatlanok) az alábbi korlátozásokkal építhetők be:
    • A beépítettség megengedett legnagyobb mértéke 15 %, ezen felül a leburkolt területek aránya legfeljebb 5% lehet.
    • Terepszint alatti építmény (pl. garázs, műhely, pince, raktár) nem helyezhető el. A korlátozás nem vonatkozik felszín alatti lakrész, azaz szuterén kialakítására, valamint a lakáshoz közvetlenül kapcsolódó épületgépészeti berendezések elhelyezésére pl. vízóraakna, gázkazán.
    • A 2801, 2830 hrsz-ú ingatlanok (amelyeket megoszt a magasfeszültségű távvezeték vonalában a külső védőterület határa) külső védőövezetbe eső részén az épületeket a távvezeték vonalától számított 50 méteren lehet elhelyezni.
    • Az építéssel egyidőben, a használatbavételt megelőzően az ingatlanokat csatlakoztatni kell a szennyvízcsatorna-hálózatra.
    • Az ingatlanok elkerítése a vízműtelep felé eső utcafronton (oldalon) csak átlátható kerítéssel történhet.
  3. A létesítmények, így például lakóépületek, sport- és szabadidős létesítmények, üzemek szennyvizét zárt, nyomáspróbával ellenőrzött szennyvízcsatornával kell elvezetni, illetve a már kiépített közcsatornára rákötni, vagy annak kiépülésig a szennyvizet zárt rendszerben kell gyűjteni és időszakosan elszállítani.
  4. A külső védőövezetben csak lakó, üdülő vagy intézményi (kivétel veszélyes anyag használatával, raktározásával, vagy előállításával járó tevékenységek) épület lehet.
  5. Meglévő ipari üzem működése csak akkor folytatható, ha szennyvízelvezetésük és hulladéktárolásuk megfelelő, valamint mérgező anyagokkal nem dolgoznak.
  6. Szolgáltató és rekreációs tevékenység (pl. sportpálya, strandfürdő, sátorozás, kempingezés) engedélyezhető, de ezen tevékenységek végzéséhez szükséges létesítményeknél a fenti építési korlátozásokat be kell tartani, továbbá azok teljesülését az építési engedélyezési eljárás során biztosítani kell.
  7. A meglévő, védőövezeten áthaladó burkolt közutakat vízzáró csapadékvíz-elvezető rendszerrel kell ellátni, amennyiben azzal nem rendelkeznek. Az útárkot úgy kell kialakítani, hogy a vizeket a külső védőövezeten kívülre vezesse.
  8. A földutak burkolása és csapadékvíz-elvezető rendszerének kialakítása környezeti hatásvizsgálat vagy annak megfelelő tartalmú egyedi vizsgálat köteles tevékenység.
  9. Új víztermelő kút csak hidrogeológiai hatásvizsgálat, vagy annak megfelelő tartalmú egyedi vizsgálat eredményétől függően létesíthető. Kutató fúrás, vagy új kút csak akkor létesíthető, ha a meglévő vízkitermelés zavarása nélkül engedélyezhető a további vízkivétel, illetve a vízmű tönkrement kútjának pótlása, vagy a vízkészlet mennyiségének, minőségének ellenőrzését szolgálja.
  10. Legfeljebb 20 db baromfi vagy kisállat tartása engedélyezhető, az ólak és trágyatárolás megfelelő kialakítása és folyamatos tisztántartásának biztosításával. A háziállat tartásból származó trágya és trágyalé tárolását zárt rendszerben kell megoldani és el kell szállítani.
  11. Az utak csúszásmentesítésére csak környezetbarát anyag, vagy technológia alkalmazható.
  12. Legeltetés, háziállat tartás környezetvédelmi felülvizsgálat eredményétől függően megengedett.
  13. Szervestrágyázás, műtrágyázás környezetvédelmi felülvizsgálat eredményétől függően végezhető.
 

Online Ügyfélszolgálat

online ügyfélszolgálatcsempe

Használja online ügyfélszolgálatunkat és kezelje ügyeit könnyen és gyorsan!

Szamlakep
TOVÁBB

MAGYARORSZAG.HU

Elektronikusan intézhető ügyek a magyarorszag.hu oldalon

Szamlakep
TOVÁBB

MÉRŐÁLLÁS BEJELENTÉS

Amennyiben Ön még nem regisztrált Online Ügyfélszolgálat felhasználó, kérjük kattintson a BEJELENTÉS gombra.

Bekötési vízmérők diktálási rendje 2024.01.01-től
Mellék vízmérők diktálási rendje 2024.01.01-től

Szamlakep
BEJELENTÉS

Hibabejelentés

Műszaki hibabejelentés:

0-24h

+36-27-511-511

Szamlakep

Call Center

06 (27) 999-688
06 (80) 224-488

Mérőállás bejelentése 0-24h
Számlázással kapcsolatban
  Hétfő
Kedd - Péntek
8:00 - 20:00h
8:00 - 14:00h

Vízdíj kalkulátor

Számolja ki várható vízdíját!
 
 
Bezárás
 
Bezárás

Ajánlja e-mailben ismerősének ezt az oldalt!

A címzett ennek az oldalnak az internetes címét (URL-jét) fogja megkapni. Az Ön által beírt adatokat nem tároljuk és nem osztjuk meg harmadik féllel.

Tárgy: Külső védőterület Leányfalu
captcha
* kötelező mezők